RIDDERKERK – ‘We lopen compleet in het donker, maar daar wen je snel aan, dat is het punt!’, vertelt Christa Groshart uit Ridderkerk. Samen met haar man Leo organiseert ze op zaterdag 25 oktober een nachtwandeling door het Waalbos, in teken van de landelijke Nacht van de Nacht. ‘Lichtvervuiling heeft op zowel mensen als de natuur veel effect. Daar willen we mensen bewuster van maken.’
Christa organiseert de wandeling namens Stichting Natuurbeheer Waalbos. Het is niet de eerste wandeling, maar wel de grootste. ‘Vorig jaar was het een succes, toen was de groep helemaal vol. Dit jaar hebben we het aantal deelnemers naar 40 uitgebreid’.
Onder leiding van Christa zal de groep om 19.30 uur beginnen aan hun tocht door het Waalbos. ‘In het begin is het wennen als het donkerder wordt, want onze ogen zijn het niet meer gewend’, legt Christa uit. ‘Maar we kunnen meer zien in het donker dan we denken’. Dat blijft voor veel mensen toch een vreemd idee: ‘Er zijn altijd wel een paar mensen die toch hun zaklamp meenemen’, licht Christa lachend toe.
Er is, ook zonder zaklamp, veel te zien in het Waalbos als het donker wordt: bevers, vleermuizen, nachtvlinders en uilen. Christa hoopt ze met haar groep allemaal tegen te komen. ‘Dat zijn dieren die je met het licht aan niet van zo dichtbij kunt zien’.
Lichtvervuiling
Overal in Nederland zijn zaterdag acties, zoals deze, om mensen bewuster te maken van de effecten van lichtvervuiling. ‘Maar vooral hier in de Randstad is het belangrijk, want hier is de meeste lichtvervuiling’, legt Christa uit. Met name de dieren in deze regio hebben daar veel last van. ‘Vogels gaan bijvoorbeeld pas in het donker jagen, maar het wordt veel later en minder donker, dus ze hebben veel minder tijd om eten te vinden’, zegt Christa. ‘Of nachtvlinders, die zoeken in het donker op geur vrouwtjes om te paren, maar door het licht raken ze afgeleid en verdwaald’.
Mensen hebben zelf ook last van lichtvervuiling. ‘We komen veel minder goed in slaap, en we slapen ook minder lang, omdat je brein niet door heeft dat het nacht is’, legt Christa uit. ‘Het is voor het ritme van zowel mensen als dieren beter als het in de avond gewoon donker kan zijn’.
De wandeling door het Waalbos vindt plaats rondom het bezoekerscentrum de IJsvogel. Van tevoren kunnen deelnemers ook lezingen bijwonen. Inschrijven is nog mogelijk op de website van de stichting.
Dit artikel is geschreven door Roxane Kroon.